Raf Çeşitlerini Öğrenelim

Neden İkinci El Raf?
10 Mayıs 2018
2. El Raf Satarken Nelere Dikkat Etmek Gerek?
3 Haziran 2018

Raf Çeşitlerini Öğrenelim

Raf çeşitleri konusunda bilgi vereceğiz ; Şirket veya firmanızda raf sistemine ihtiyaç duyarsanız ve bu talebinizi en ekonomik yöntemlerle çözmek isterseniz ikinci el raf sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Fakat raf seçerken bilmeniz gereken bazı detaylar vardır. Raflara yerleştireceğiniz ürünlerin, kullandığınız raflara uygun olması gerekir. İkinci el raf çeşitleri seçerken hata yapılırsa raflarınızı verimli bir şekilde kullanamayacağınız gibi kazalara da neden olabilirsiniz. Bu yüzden ikinci el raf çeşitlerini öğrenelim.

Çelik Raflar

Çelik raflar uzun ömürlüdür, arşiv, depo ve ağır depo rafları gibi çeşitli raf sistemlerinde kullanılırlar. Çelik raf sistemleri kullanıcılar tarafından diğer raf sistemlerine göre çok dayanıklı bir yapıya sahip olması nedeniyle tercih edilir. Çelik rafların üretimi farklı bir talep gelmezse standart olarak gri renkte üretilir fakat, isteğe göre üretim aşamasından istenilen renge göre boyanabilir. Çelik raflar ekonomik ve daha kolay sökülüp takılma özelliği ile daha fazla tercih edilir.

Ağır Tip Depo Rafları

Ağır tip depo raflarına palet raf da denir. Ağır tip depo rafları, ikinci el raf çeşitleri arasından en çok tercih edilenlerdendir. Ağır yük rafları depo yüksekliğine göre seçilen ayaklar ve taşıyacağı yüke göre belirlenen traverslerden oluşur. Tamamıyla monte ve de-monte özelliklere sahip olabilirler.

Hafif Tip Depo Rafları

Küçük ve orta hacimli ürünler için hafif tip depo rafları kullanılır. Ürünleri indirmek veya yerleştirmek için sisteme gerek yok. Arşivleme için kullanılır. Ana taşıyıcıların üzerine konulmakta olan ihtiyaca uygun ölçülerde ki tablalardan oluşan hafif ray sistemleri geçmeli yapıya sahip sistemlerdir. İlave bir ekipmana gerek olmadan montajının yapılıp, sökülebilmesi yine ikinci el raf sistemleri arasında tercih edilmesini arttırır.

Asma Katlı Raf Sistemleri;

Özellikle tavan yüksekliği fazla olan depolarda, depolama alanının yüksekliğinin tamamının kullanılmasını sağladığı için depolama alanından maksimum verim alınmasını sağladığı için tercih edilir. Oldukça yüksek olabilen rafların üst katlarına erişim ünite aralarında oluşturulan merdivenler ile sağlanır. Sistem tamamen monte edilmiş veya de-monte şekillerde kullanılabileceği için başa yere de kolaylıkla taşınabilir. Bu sebeple ikinci el raf çeşitleri arasında alım-satımı oldukça yaygındır.

Çıkma Raf Sistemleri olarak sizlere her çeşit ikinci el rafı sağlıyoruz.

Raf seçerken dikkat etmeniz gereken unsurları İkinci El Raf Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? isimli yazımızdan okuyabilirsiniz.